ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 15

تیرآهن چیست؟ بررسی انواع تیرآهن

تیرآهن چیست؟ بررسی انواع تیرآهن

تیرآهن چیست؟

در صنعت ساختمان سازی و معماری امروزی ، استفاده از آهن آلات بسیار رونق پیدا کرده. به خصوص در ساخت سازه ها و ساختمان هایی بر پایه اسکل تیرآهن. سوالی که برای برخی پیش می آید ، این است که اصلا تیرآهن چیست؟ همانطور که گفته شد ، ساختمان ها و سازه های امروزی از مقدار زیادی از آهن آلات در آن بکار برده می شود که در برخی از آنان که اسکلتی بر بیس و پایه آهن دارد ، با تیرآهن ساخته می شود. البته نکته که حائز اهمیت است ، کاربرد تیر آهن فقط در ساختمان سازی نیست و در برخی صنایع ساخت ماشین آلات و دستگاه ها صنعتی نیز این وسیله کاربرد دارد. اما می خواهیم در این مقاله به این بپردازیم که اصلا تیرآهن جیست.

تیرآهن چیست؟ معرفی اجمالی

تیرآهن برای ساختن سازه ها و ساختمان ها استفاده می شود که در آن بتواند کل سازه را از نیرو های خمشی و برشی وارده حفظ کند. در ادامه این که تیرآهن چیست باید بگوییم که موردی که حائر اهمیت این است آشنایی با اجزا ، انواع و کاربرد های متفاوت تیرآهن چیست ، مهم بوده و بهتر است که از آن ها برای آشنایی بیشتر مورد هدف قرار گیرد. پس بریم به سر فصل ها یک سری بزنیم :

 • دقیقا تیرآهن چیست؟
 • کاربرد تیرآهن چیست؟
 • انواع تیرآهن چیست؟
 • مزایا و معایب تیرآهن چیست؟

خرید تیرآهن

شرکت و فروشگاه تامین توسعه باختر ، یکی از فروشگاه های برتر در حوزه فروش انواع مصولات آهنی ، فولادی ، استیل و … است. شما می توانید برای هر یک از سوالات خود در این زمینه با ما تماس بگیرید و استعلام موجودی و قیمت محصولات مورد نظر خود را بگیرید. راه های ترباطی در قسمت زیر درج شده است.

شماره تماس جهت خرید تیرآهن :

۰۹۱۲۱۴۶۹۰۷۲ | ۰۲۱22556161

دقیقا تیرآهن چیست؟

برای پاسخ به این که تیرآهن چسیت باید گفته که ، این جناب تیرآهن نوعی پروفیل آهنی است که به صورت نورد کاری در کارخانه های مربوطه ساخته می شود. تیر آهن به شکل و شمایل های متفاویت به فروش می رسد که معروف ترین حالت آن به شکل حرف H انگلیسی است. تیرآهن مقطع طولی است که در صنعت ساختمان و ساخت و ساز ، کاربرد زیادی دارد. شکل سطح مقطع تیرآهن با توجه به نوع آن شامل دو بخش اصلی می‌باشد که بال و جان نام دارند. این دو بخش در تیر آهن مشخص می کند که تیرآهن از چه نوع و شکلی است. ساختار تیرآهن به این شکل است که ، از قسمت مقطع  اصلی آن دو قسمت مقطعی و ورقی است که به صورت موازی نسبت به هم ، از طریق مقطع دیگری به اسم جان که در بین آن ها است به شکل عمود به هر دوی آن وصل شده است. با وجود داشتن این ساختار در تیرآهن ها ، باید بدانید تیرآهن چیست و در شکل ها مختلفی که ایجاد می شود ، هر کدام در تحمل وزن ، ضخامت و … های متفاوت کاربرد دارند.

کاربرد تیرآهن چیست؟

کاربرد و تیرآهن چیست ، نسبت به استاندارد های و نیاز های سازه مورد استفاده است. در قسمت قبل به شما گفیتم که مقاطع یک تیرآهن به طور معمول چیست و اینکه این مواردی از اینکه تیرآهن بیشتر در ساخت ساز هایی چون : ساختمان سازی و پل سازی کاربرد دارد. بهتر است بدانید تیرآهن چیست و مکان های مورد استفاده از آن در سازه ، در جهت انتقال نیرو های برشی و خمشی است که به سازه وارد می شود. با این کار از فروپاشی سازه جلوگیری می شود و به استحکام آن چند برابر اضافه می شود. بیشترین کاربرد تیرآهن را در قسمت زیر برای شما نوشته ایم.

خرید تیرآهن

 • ستون ، خرپا
 • نعل ساختمان
 • پوشش سقفی
 • پل‌های لانه زنبوری

هر کدام از این موارد به ترتیب به این شکل هستند که ، از تیرآهن برای ساخت خرپا هایی در سازه هایی خاص استفاده می شود. به عنوان مثال در سالن های ورزشی بزرگ مسقف ، از ستون های و خرپا هایی برای نگهداری سازه و استحکام آن مورد استفاده شده.

مکان مورد استفاده دیگر از تیرآهن چیست؟ در ساخت ساختمان نیز برای اینکه نقاط مهمی از ساختمان همانند به میخ ، به جایی کوبیده شود تا در جای خود محکم باقی بماند و لغذش نداشته باشند از آن برای نعل کردن استفاده می کنند.

آیا می دانید کاربرد تیرآهن در پوشش سقفی چیست؟ پوشش سقفی ، در سازه ها و ساختمان هایی استفاده می شود که در ، قصد مستحکم سازی لایه لایه سقف ، و یا استفاده از پشم شیشه را در ساختمان دارند.

در پل سازی کاربرد تیرآهن چیست؟ بیشتر سازه های پلی در ایران جهان ، با تیرآهن زنبوری صورت می گیرد. این تیرآهن با داشتن شکل و فرم هندسی که دارد ، توانسته نیرو بیشتری را تحمل کند و در نتجه استحکام بالای پل شود.

خرید تیرآهن

انواع تیرآهن چیست؟

در خصوص اینکه تیرآهن چیست باید به شما بگوییم که ما مدل ها و شکل های مختلفی از تیرآهن داریم که هر کدام در مکان متافوتی ورد استفاده قرار می گیرند خاصیت هیپای متفاوتی دارند ، برای همین لیست زیر را برای شما آماده کرده ایم و برای هر کدام توضیحی را به تریتبی بعد آن نوشته ایم :

 • تیرآهن IPE
 • تیرآهن IPB
 • تیرآهن INP

در خصوص این موارد به شما به ترتیب عارض هستیم که ، مورد اول اشاره به سری تیرآهن های معمولی در بازا اشاره دارد که بیشترین میزان تولید و خرید و فروش را نیز دارد. اینکه این نوع تیرآهن چیست می توان گفت که این نوع تیرآهن بیشتر طبق استاندارد های ساخت ساز در کشور ما است و بیشتر تولید کنندگان آن در کشور ما هستند.

اینکه مورد دوم از تیرآهن جیست باید این را بدانید که این نوع یتر آهن در کشور ما نیز تولید می شود ، اما به دلیل مصارف خیلی خاصی که دارد ، تولید آن نیز کم و مخدود است. از طرفی به این نوعی تیرآهن ، هاش قطعه سنگین نیز می گویند.

میخواهید بدانید که نوع سوم از تیرآهن چیست؟ این نوع به طور کلی در کشور ما تولید نمیشود و مصف بسیار پاینی در صنیاع شور ما دارد. در همین جهت ، این نوع تیرآهن از کشور های دیگر به صورت بار کشتی و یا تریلی وارد کشور می شود.

خرید تیرآهن

مزایا و معایب تیرآهن چیست؟

از مزایا تیرآهن چیست می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بعد از اینکه سازه ساخته شده است ، باز هم می توان آن را ارتقا داد و روی طبقات آن افزود.
 • شما در سازه امکان اینکه چندین قطعه را بتوانید به یکدیگر اتصال دهید بسیار زیاد است.
 • قطعات ساختمانی که می خواهد با تیرآهن ساخته شود ، همواره آماده است.
 • همواره ساختمان و سازه هایی که قرار است با تیرآهن ساخته شوند ، سرعت بالایی در اجرا پروژه دارد.
 • همچنین بیشترین کاربردی که این وسیله دارد ، در ارتفاع های بلند از ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما اگر می دانید که مزایا دیگر در استفاده از تیرآهن چیست در بخش کامنت آن را با ما در میان بگذارید.

از اینکه معاب تیرآهن چیست می توان به موارد زیر اشاره کرد.

در صورتی که یک ساختمان با اسکلت تیرآهن بخواهد ساخته شود ، باید این را در نظر داشت که حتما باید هزینه های سرویس و نگهداری دآن را نیز در نظر گرفت. زیرا آهن آلات و فلز های دیگر در شرایط جوی ، کاملا مغیر است و اینکه کوتاه و بلند شود و خوردگی در آن ایجاد شود بسیار بالاست که باید همواره دست پیش گرفت تا پس نیفتاد. پیشنهاد می شود که اگر قصد هزینه کردن های بعد ساخت سازه با تیرآهن را دارید اقدام به ساخت ساختمان خود کنید. وگرنه یک ایراد خیلی مهم در انی موضوع دیده می شود.

خرید تیرآهن

ایراد بعدی در تیرآهن چیست؟ همواهر چون وسیله ما یک فلزی است که به مرور زمان فشار روی آن زیاد باشد ، تمایل به خم و کمانش دارد. پس باید این را در  نظر داشت که تاثیراتی مثل کمانش نیز در این نوع سازه ها دیده می شود. پس این مورد که ساختمان بعد از مدتی اگ به درستی سازه آن مهار نشده باشد و از مالح درست و به اندازه کافی استفاده نشده باشد ، احتمال خمش در در تیرآهن بالاست.

مورد بعدی از ایرادات استفاده از تیرآهن چیست؟ این مورد به مهندسی و عوامل اجرا بستیگ دارد. معمولا تیرآهن با مواردی چون استفاده از پرچ و اتصلات انجام می شود . در غیر این صورت با جون این اتصال انجام می شود که زیاد تجویز نمی شود تمام آن جوش کاری شود. مورد حائز اهمیت این است که سازه توسط کساین جوش کاری می شود که مهارت در جوشکاری تیرآهن ندارند و مهندسین و ناظران هم ، هیچ کدام از این موارد را بررسی نمی کنند. این موضوع می تواند حادثه آفرین باشد در ساخت سازه.

شرکت و فروشگاه تامین توسعه باختر ، یکی از فروشگاه های برتر در حوزه فروش انواع مصولات آهنی ، فولادی ، استیل و … است. شما می توانید برای هر یک از سوالات خود در این زمینه با ما تماس بگیرید و استعلام موجودی و قیمت محصولات مورد نظر خود را بگیرید. راه های ترباطی در قسمت زیر درج شده است.

خرید تیرآهن

شماره تماس جهت خرید تیرآهن :

۰۹۱۲۱۴۶۹۰۷۲ | ۰۲122556161

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین‌ها


بتن خود متراکم چیست؟
 • 13
 • آگوست
 • بتن خود متراکم چیست؟

  بتن خود متراکم (SCC) بتنی است با کارایی بالا که قادر است تحت وزن خود و بدون انجام هیچ گونه عملیات متراکم ...

  علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟
 • 13
 • آگوست
 • علت افزایش قیمت آهن آلات چیست؟

  تشریح دلایل اصلی افزایش قیمت میلگرد در بازار داخلی و در شرایط رکودی آخرین به روز رسانی ۹۸/۱۱/۰۷ جواب : کمبود آهن ...

  میلگرد چیست؟ انواع و مشخصات میلگرد
 • 13
 • آگوست
 • میلگرد چیست؟ انواع و مشخصات میلگرد

  میلگرد چیست؟ میلگرد یا آرماتور، فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادی که به ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  ۰۹۱۲۱۴۶۹۰۷۲ | ۰۲۱۲۶۷۲۰۹۵۰

  آدرس

  پاسداران، خیابان گلنبی، پلاک 41، واحد 10

  پست الکترونیک

  steelbakhtar@yahoo.com